Žloutkové věnečky


Spread the love

Čas přípravy:
Čas vaření:

SUROVINY

Těsto:

1/4 lvody
špetkasoli
100 gmásla
200 gpolohrubé mouky
5 ksvajec
tuk a mouka na plech

Žloutkový krém:

6 ksžloutky
400 mlmléka
100 mlsmetany
140 gjemného krupicového cukru
45 gkukuřičného škrobu – maizena, gustin a pod. nebo hladké rýžové mouky
1 ksvanilkový lusk nebo lžička mleté vanilky

Klasický krém pro porovnání:

1/2 lsladké smetany
100 gcukru
dle chutimletá vanilka
4 ksžloutky
40 gškrobu

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Pro zkušenější klasika – vodu se solí a máslem uvedeme do varu, vsypeme najednou všechnu mouku, promícháme a propaříme, až je z těsta koule a na dně hrnce se tvoří bílý povlak. Pak odstavíme a do zchladlého po jednom zašleháme vejce.
  2. Plech na pečení vymažeme, vysypeme moukou a naznačíme kolečka dál od sebe, lepší jsou menší, hmota v troubě nabyde. Lze i pod papír na pečení vložit šablonu s předkreslenými kroužky.
  3. Sáčkem s řezanou trubičkou tvoříme dvoupatrové kroužky. Pečeme v troubě vyhřáté na 250°C, po 10ti minutách snížíme na 170°C a dopečeme ještě 10-15 minut. Správně upečené pečivo je zlaté a po rozkrojení uvnitř suché.
  4. Zchladlé věnečky prokrojíme, naplníme krémem a pocukrujeme nebo polijeme některou z cukrových polev – rumovou, citronovou, fondánem a pod.
  5. Příprava českého krému:
    Vanilkový lusk rozřízneme, vyškrábneme semínka do mléka se smetanou, přidáme i lusk a přivedeme k varu. U mleté vanilky tento postup odpadá – prostě ji jen nasypeme do směsi mléka a smetany a zahříváme. Těsně před bodem varu vypneme a necháme trochu zchladnout. Žloutky s cukrem třeme, dokud se cukr nerozpustí, pak vmícháme škrob. Do žloutků vlijeme trochu vanilkového teplého mléka, rozmícháme a vlijeme ke zbývajícímu mléku, vyjmeme vanilkový lusk a na velmi mírném plameni zahříváme do zhoustnutí. Pak přelijeme do misky, zakryjeme fresh fólií a necháme zcela vychladnout.