Výborné tvarohové batůžky


Spread the love

SUROVINY

Těsto:

300 g hladká mouka
300 g polohrubá mouka
40 g droždí
80 g kr. cukr
300-350 ml mléko
100 g rozpuštěné máslo
2 ks žloutky
3/4 lžičky sůl

Nádivka:

500 g jemný tvaroh
5 PL kr. cukr
3 PL dětská krupice
2 ks vejce
1 bal. vanilkový cukr
1 ks citron – kůra
špetka sůl

Dále:

80 g rozpuštěné máslo
1 ks vejce na potírání
rozinky na ozdobu

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Připravíme si kvásek. Do menšího hrnce dáme 100 ml mléka, přidáme lžíci cukru a zahřejeme. Mléko má být teplé, ale ne horké. Přidáme namrvené droždí, jemně poprášíme moukou a přikryjeme malým talířkem. Necháme vykynout na teplém místě, trvá to cca 10 minut.

  2. Do mísy prosejeme obě mouky. Přidáme sůl, cukr, kvásek, žloutky, rozpuštěné máslo, vanilku. Mléko přidáváme postupně, protože závisí na mouky i na velikosti vajec, kolik mléka spotřebujeme. Nemusíme spotřebovat všechno mléko. Někdy stačí i 300 ml. Těsto dobře vypracujeme. Má být hladké, elastické a nepříliš husté ale zase ani příliš řídké. Přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout jednu hodinu.

  3. Mezitím si připravíme nádivku smícháním všech surovin kromě bílků. Bílky našleháme se špetkou soli do tuhé pěny. Vyšlehané bílky opatrně zamícháme do tvarohové náplně.

  4. Těsto rozválíme na mírně moukou poprášené desce asi na tloušťku 3 mm. Přibližně na 32×40 cm. Naznačíme si kostky o velikosti 8×8 cm a nakrájíme. Na každou kostku položíme lžíci nádivky. Chytíme si dva rohy těsta naproti sobě a spojíme je. Stiskneme je a jemně zatočíme. Totéž uděláme se dvěma ostatními rohy těsta. Do spoje v prostředku můžeme položit sušené rozinky, je to jen na dekoraci. Některé mi po upečení odpadly a rozinky se dost vysušili, takže je na vás jak se rozhodnete. Batůžky umístíme na plech vyložený papírem na pečení nebo silikonovou podložkou. Necháme kynout asi 15 minut.

  5. Potíráme rozšlehaným vejcem a šup do trouby. Pečeme na 170 st. asi 15-20 minut. Ihned po vyjmutí z trouby potřeme každý batůžek rozpuštěným máslem, pak přikryjeme pečícím papírem a ještě prohodíme utěrku přes papír a necháme odstát do úplného vychladnutí. Těsto zůstane krásně vláčné. Uskladňujeme přikryté, aby zbytečně batůžky nevysychaly. Jsou měkké i druhý den. Z této dávky mi vyšlo 20 ks.