Tradiční obrácený jablkový koláč s krémem


Spread the love

SUROVINY

Na těsto:

4 ks vejce
200 g hladké mouky
1 bal. kypřicí prášek do pečiva
200 g moučkového cukru
100 ml vody
100 ml oleje
2 lžíce kakaa
1 bal. vanilkový cukr
lžíce rumu
špetka soli do bílkového sněhu

Na jablečnou vrstvu:

1000 g jablek
100 g krupicového cukru
2 lžíce mleté skořice

Na krém:

1,5 sáčku vanilkového pudinku (Zlatého klasu)
400 ml vody
100 g krupicového cukru
1 ks dřeň z vanilkového lusku
250 g másla
čokoládovou polevu

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Připravíme si plech, který vyložíme pečícím papírem.
  2. Jablka nakrájíme na plátky, poklademe je hustě k sobě na pečící papír. Posypeme skořicí a cukrem. Cukrem nešetříme, ale záleží také na tom, jak sladká jsou jablka.
  3. Na naskládaná jablka navrstvíme těsto. Žloutky vyšleháme s cukrem do pěny, přidáme vodu a olej a ještě šleháme. Potom přidáme prosátou mouku smíchanou s práškem do pečiva, krátce šleháme a na závěr přidáme ušlehaný sníh z bílků /během šlehání nezapomeňte přidat i špetku soli, bílky se vyšlehají lépe/.
  4. Těsto navrstvíme na jablka. Ale pouze polovinu. Do druhé poloviny přidáme kakao a rum. Promícháme a navrstvíme na světlé těsto.
  5. Dáme péct do předem vyhřáté trouby. Pečeme na 180 stupňů cca 20 minut. Necháme vychladnout na mřížce. Zatímco chladně připravíme krém.
  6. Ve vodě uvaříme pudink, který necháme mírně vychladnout. Do mírně vychladlého pudinku přidáme cukr a mícháním ho rozpustíme. Máslo v druhé misce vyšleháme do pěny, přidáme dřeň z vanilkového lusku, po malých částech přidáme vychladlý pudink a šleháme hladký krém.
  7. Koláč z plechu překlopíme, necháme úplně vychladnout (pokud jsou ještě jablka teplá) a navrstvíme krém. Ozdobíme podle vlastní fantazie a podáváme.