Sýr naložený v oleji


Spread the love

SUROVINY

sýr podle vaší chuti (sýr feta, balkánský sýr, hermelín, čerstvý ovčí nebo kozí sýr, mozzarella)
čerstvý česnek
čerstvé bylinky podle chuti a podle toho, jaké mám právě v zahradě (rozmarýn, tymián, bazalka, šalvěj, oregano)
sušené bylinky podle chuti (oregano, tymián, bazalka)
pálivá paprika čerstvá nebo sušená (chilli vločky)
celé nebo hrubě nadrcené pepř (nebo koření čtyř barev),
olej podle chuti (já jsem teď dala slunečnicový, lisovaný za studena)

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Postup je zcela jednoduchý. Čisté (sterilizováne) suché sklenice postupně naplníme sýrem nakrájeným na menší kousky.
  2. Každou vrstvu sýra posypu sušeným kořením podle vlastního uvážení, přidám česnek nakrájený na plátky, pár kuliček celého pepře (může být i nahrubo nadrcené) a pokračuji, dokud pohár není plný.
  3. Pak přidám do každé sklenice 1 – 2 malé větvičky čerstvých bylinek (v zimě nedávám). Na vrch každé sklenice přidám malou špetku soli a zalijem olejem tak, aby byl sýr ponořený.
  4. Odložím do chladničky nejméně na 3 dny, můžete i více. Já osobně ale takto naložený sýr nenechávám v chladničce déle než týden. Raději dělám menší dávky a častěji.
  5. Nepíšu přesné množství použitých surovin, protože to se ani nedá. Záleží kolik sýra chcete naložit a jak velké poháry použijete. Já vždy připravuji marinovaný pouze jeden druh sýra do jedné sklenice (nemíchám) a používám menší skleničky, abych mohla do každého přidat další koření, podle chuti každého člena rodiny.
  6. Manžel má například rád nakládaný hermelín s pořádnou dávkou pálivé papričky. Dcerka má zase ráda nakládaný balkánský sýr (fetu, nebo čerstvý kozí a ovčí sýr) zásadně bez papriky, ale zato s čerstvou bazalkou nebo snítkou rozmarýnu. Někdo dává i cibuli, já nedávám. Na nakládání sýrů je úžasné, že se můžete pohrát s kořením a příchutěmi, dokud neobjevíte tu “svou” chuť. Neboť to, co chutná jednomu, nemusí druhému …