Odlehčený krtkův dort na plech


Spread the love

SUROVINY

Na těsto (pro plech cca 23 x 33 cm):

3 ks vejce
130 g cukru krystal
200 ml oleje
200 ml mléka
1 bal. prášek do pečiva (používám bezfosfátový)
50 g kakaa holandského typu
300 g hladké celozrnné špaldové mouky (jistě bude fungovat i s klasickou bílou)

Na krém:

500 g tvarohu
180 g zakysané smetany
100 g kostka Lučiny
60 g cukru moučka
50 g kvalitní hořké nebo mléčné čokolády
3 ks banány

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Z vajec oddělte bílky a žloutky. Žloutky vyšlehejte s cukrem do pěny a postupně přilévejte i mléko a olej. Do tekuté směsi pak pomalu zapracujte sypkou část těsta – tedy prášek do pečiva, kakao a mouku. Na závěr už jen opatrně zapracujte sníh vyšlehaný z bílků.
  2. Výsledné těsto má konzistenci asi jako hustější bábovkové. Nalijte do plechu nebo pekáčku (můj má rozměry 23 x 33 cm, může snad být i o malilinko větší) vystlaného pečícím papírem a pečte při 170°C asi půl hodiny.
  3. Do mísy vyklopte tvaroh, zakysanou smetanu, Lučinu a cukr, a dobře promíchejte. Nakonec nastrouhejte ještě čokošku a opět promíchejte. Hotový krém dejte vychladit do lednice, ve které si počká až do té doby, než vydlabete upečený korpus.
  4. Až korpus vychladne, nařízněte si v něm nožem rámeček ve tvaru obdélníku umístěného zhruba 1 cm od okraje. Vše podél čáry pak lžící opatrně vydlabejte. Nebagrujte příliš do hloubky, krém by vám pak prosakoval a navíc by vám zbylo zbytečně velké množství hlíny, tedy vydlabaného korpusu. Jeden centimetr hluboko postačí.
  5. Do otvoru, který vydlabáním vznikne, natřete polovinu krému, můžete až úplně ke kraji korpusu. Poté přidejte na poloviny podélně rozkrojené banány a navrstvěte zbytek krému. Ten na povrchu posypte rozdrobeným korpusem, můžete i lehce „utlapkat“, aby se tolik nedrobil. S hotovým krtečkem šup ještě na chvíli do chladu, kde ztuhne a odleží se.