Koláč z kynutého těsta s masovou nádivkou


Spread the love

SUROVINY

Těsto:

500 g polohrubá mouka
1 lžičku sůl
125 ml mléka
1 PL kr. cukr
1 bal. sušené droždí
125 ml kefír
1 ks vejce
8 PL olej

Náplň:

400 g mleté ​​maso
80 ml masový vývar
1 ks cibule
2 stroužky česnek
50-70 g tvrdý sýr
podle chuti sůl a pepř

Na potření:

1 ks žloutek
1 PL mléko

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Z mléka, cukru a droždí připravíme kvásek. Mouku prosejeme do mísy, přidáme sůl, kefír, kvásek, vejce, olej a vypracujeme hladké, elastické těsto. Přikryjeme a necháme kynout cca 1 hodinu. Zatímco těsto kyne, připravíme nádivku.
  2. Nádivku připravíme smícháním všech surovin /kromě sýru/.
  3. Z vykynutého těsta odebereme jednu třetinu. Zbytek těsta přikryjeme malou miskou, aby nevyschlo. Rozválíme na tloušťku 2-3 mm a kulatou formičkou o průměru 7,5 cm vykrájíme kolečka.
  4. Připravíme formu o průměru 28 cm. Dno vyložíme pečícím papírem.
  5. Na každé kolečko lžičkou navrstvíme masovou nádivku, sýr a můžeme skládat. Nejdříve na polovinu a pak ještě jednou. Konce přitlačíme spolu a ukládáme vedle sebe na dno formy. Do středu uděláme růžičku – kolečka překrojíme na polovinu, uložíme je na sebe tak, aby se kraje překrývaly a stočíme do ruličky.

  6. Když máme celou formu vyloženou těstem, prkryjeme ji a necháme kynout půl hodinu. Před pečením potřeme rozšlehaným žloutkem, do kterého jsme přidali mléko.

  7. Pečeme ve vyhřáté troubě při teplotě 180 stupňů cca 20 minut, pak teplotu stáhneme na 170 stupňů a dopečeme cca 15-20 minut. Po 20 minutách můžete na vrch koláče položit papír na pečení, aby se koláč velmi nepřipálil. Horký ho ještě potřeme máslem a necháme vychladnout pod utěrkou. Dobrou chuť 🙂