Dokonalá vánočka + postup pletení


Spread the love

SUROVINY

500 ghladká mouka

50 gmoučkový cukr

50 gmáslo

3 ksžloutky

30 gčerstvé droždí

250 mlmléka

1/2 lžičkysůl

vajíčko na pomazání

POSTUP PŘÍPRAVY

 1. Všechny suroviny musí mít pokojovou teplotu, proto je vyjměte o něco dříve z chladničky.
 2. 100 ml mléka ohřejeme, přidáme lžičku cukru, lžičku mouky a droždí. Necháme vzejít kvásek.
 3. Ostatní suroviny smícháme v misce (mouku prosijeme minimálně 2 x přes jemné síto), přidejte kvásek a zpracujte hladké a pružné těsto – můžete použít i mixér.
 4. Těsto přendáme na pracovní desku, rozdělíme na 6 stejných kuliček a zakryjeme je utěrkou. Necháme kynout 20 minut a rukou znovu každou kuličku zpracujeme. Necháme znovu kynout 20 minut.
 5. Z kuliček vytvarujeme válečky, které na horní části spojíme, označíme si každý váleček číslem (začínáme sleva 1 …. až po pravý kraj, kde je číslo 6).Příprava receptu Dokonalá vánočka + postup pletení, krok 1
 6. A můžeme plést. Postup je následující:

  6 přendáme na pozici 1.
  1 přendáme na pozici 6.
  6 přendáme na pozici 3.
  5 přendáme na pozici 1.
  1 přendáme na pozici 4.
  2 přendáme na pozici 6.
  Takto postup opakujeme až do konce. Pro jistotu přikládáme i fotografii:

  , krok 2
  Zdroj fotografie: Jak se plete vánočka

 7. Vánočku necháme kynout 20 minut na plechu, který jsme vyložili papírem na pečení. Vrch potřeme rozšlehaným vajíčkem a necháme vajíčko uschnout (trvá to cca 15 minut) a znovu potřeme vajíčkem. Pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 180 stupňů cca 25 minut.
  Příprava receptu Dokonalá vánočka + postup pletení, krok 3Příprava receptu Dokonalá vánočka + postup pletení, krok 4Příprava receptu Dokonalá vánočka + postup pletení, krok 5Příprava receptu Dokonalá vánočka + postup pletení, krok 6Příprava receptu Dokonalá vánočka + postup pletení, krok 7Příprava receptu Dokonalá vánočka + postup pletení, krok 8

Zdroj: Coolinarika