Čokoládová extáze


Spread the love

SUROVINY

Bílé těsto:

150 g polohrubá mouka
60 g moučkový cukr
80 g máslo
1 ks vejce

Čokoládové těsto:

100 g hořká čokoláda
4 ks vejce
100 g kr. cukr
1 bal. vanilkový cukr
špetka sůl
80 g hladká mouka
2 lžíce kakao

Krém:

1 l smetana ke šlehání
100 g hořká čokoláda
75 g bílá čokoláda
100 g nugátový krém nebo Nutella
6 plátků želatina

Dále budeme potřebovat:

150 g čokoláda na strouhání
2 lžíce marmeláda na potření

POSTUP PŘÍPRAVY

 1. Připravíme si formu na pečení o průměru 24 cm a vyložíme ji papírem na pečení.
 2. Mouku smícháme s cukrem a prosejeme ji na pracovní desku. Do středu uděláme důlek, přidáme nakrájené máslo na malé kostičky a vajíčko. Zpracujeme hladké těsto, které vytvarujeme do kuličky a odložíme do lednice na půl hodinu.
 3. Troubu předehřejeme na 180 stupňů, nastavíme funkci dolního a horního ohřevu.
 4. Tmavé těsto:
  Čokoládu nalámeme na menší kusy a rozpustíme ji ve vodní lázni. Odstavíme a necháme mírně vychladnout. Bílka a žloutka oddělíme. Žloutka utřeme s cukrem a vanilkovým cukrem do pěny (můžeme použít i lusk vanilky místo cukru). Postupně přidáváme mírně vychladlou čokoládu a mixujeme.
 5. Mouku smícháme s kakaem a postupně přidáváme do čokoládové hmoty. Bílka vyšleháme se špetkou soli na tuhý sníh a po lžících ho přimícháme do čoko hmoty. Takto připravené těsto navrstvíme na dno formy a pěkně ho uhladíme.
 6. Pečeme v předem vyhřáté troubě cca 25 – 30 minut. Upečené těsto vyndáme z trouby i z formy a necháme vychladnout.
 7. Světlé těsto vyndáme z ledničky a na pomoučeném vále ho vyválíme na kruh o průměru 24 cm. Upečeme na obráceném plechu při stejné teplotě 10-15 minut. Upečené vyjmeme a necháme vychladnout.
 8. Želatinu namočíme do studené vody a necháme nabobtnat (řídíme se pokyny na obalu). Bílou čokoládu, tmavou čokoládu a nugátovou náterku vložíme do misky – každou samostatně a do každé misky přidáme 100 ml ohřáté smetany. Za stálého míchání necháme rozpustit čokoládu i náterku. Když máme čokoládu i náterku rozpuštěnou, přidáme nabobtnanou želatinu (po 2 plátky do každé misky). Promícháme a spojíme.
 9. Zbylou smetanu ke šlehání vyšleháme v druhé misce do tuhé šlehačky, rozdělíme na 3 části. Do jedné části přidáme bílou čokoládu, do druhé části přidáme hořkou čokoládu a do třetí přidáme nugátovou pomazánku. Spojíme a můžeme vrstvit.
 10. Čokoládové těsto si rozkrojíme 2x vodorovně tak, abychom dostali 3 pláty. Vrstvení v tomto pořadí: světlý korpus – marmeláda – tmavé těsto – krém z bílé čokolády – tmavé těsto – krém z tmavé čokolády – tmavé těsto – nugátový krém. Pěkně uhladíme a odložíme do lednice, nejlépe na celou noc. Vrch ozdobíme čokoládovými hoblinami.